top of page

Методичні доробки

 

Авторські методичні розробки:

1. Арт-терапія на уроках музичного мистецтва з метою зниження конфліктності підлітків.

2. Використання елементів арт-терапії на уроках музичного митсецтва з метою підвищення зацікавленості учнів у мистецькій діяльності.

3. Твори різних видів мистецтва на уроках музичного мистецтва.

4. Формування національно-патріотичної свідомості учнів шляхом поєднання фольклору та сучасного мистецтва на уроках музики.

5. Методична розробка "Креативність - мій неповторний світ"

Фольклор і сучасність

   Одним із головних завдань сучасного суспільства є формування особистості, що має розвинену духовність та національно-патріотичну свідомість. Важливу роль у духовному становленні особистості відіграє мистецтво, зокрема музика. «Пізнання світу почуттів неможливе без розуміння і переживання музики, без глибокої потреби слухати музику і діставати насолоду від неї», – писав В.О.Сухомлинський.

Без мистецтва важко переконати дитину, яка вступає в світ, у тому, що людина прекрасна, країна, в якій ми живемо, квітуча, а світ навколо нас чарівний.

   Виняткова роль у формуванні в дітей національно-патріотичної свідомості, розуміння добра, краси рідної землі, культури, мови належить музичному фольклору. Він виступає важливим засобом виховання моральної культури та патріотичної свідомості, оскільки саме в ньому представлені ідеальні моделі високоморальної, патріотичної поведінки особистості. 

   Але ж як зацікавити сучасну дитину фольклором, давньою українською музикою? Як запалити в серцях школярів бажання слухати, вивчати, пізнавати народну музику? Це завдання непросте, але виконуване, треба лише трохи фантазії та дитячої безпосередності. Уявіть себе дитиною, відчуйте в собі дитячі захоплення, бажання, зацікавленість. Уявили?

   Отже, почнемо. По-перше, дитину будь-якого віку цікавить усе яскраве, невідоме, дивне, казкове. Відкрийте дітям народну музику саме з цього боку.

   Яскраве – доберіть музичний фольклор у якісному, яскравому виконанні, познайомте дітей з народної піснею чи танцем через цікаве відео (або створіть презентацію-фоторяд до пісні, танцю самостійно). Більше задіяних органів чуття, емоційне забарвлення сприяє кращому сприйманню матеріалу.

   Невідоме – відкрийте дітям фольклор з невідомої раніше сторони. Розкажіть цікаві обряди, що проводились у супроводі музики, яка вивчається, дайте можливість школярам пережити це на собі, спробувати нові для них ролі в житті, інсценуйте один з обрядів. Також дієвим прийомом є демонстрація відомої пісні в новій інтерпретації. І тут на поміч приходять сучасні обробки з використанням новітніх музичних прийомів, інструментів тощо. Загадайте дітям музичну загадку – впізнати народну пісню в певній аранжировці (особливо цікаво проходить така гра з використанням інструментальних інтерпретацій). Порівняйте оригінал та сучасну обробку, висловіть разом з дітьми свої почуття від різних інтерпретацій.

   Дивне – не просто зацікавлює дітей, а дивує, а значить – залишається в пам'яті надовго. Діти, та й чого таїти, і дорослі хочуть бути здивовані. Прагнення цього приємного відчуття таємничості, магії, дива не полишає нас у будь-якому віці. Здивуйте дітей фольклором! Доберіть слова сучасної пісні на музику української народної пісні, або навпаки – слова старовинної пісні покладіть на нову, сучасну музику. А потім зверніться до оригінала, щоб порівняти. Бажання почути оригінал після такої неочікуваної "презентації" твору в дітей обов'язково з'явиться. Здивуйте школярів номером-сюрпризом від дітей іншого класу з виступом у народному стилі. Здивуйте учнів неочікуваним вітанням – українською співанкою, веснянкою, закличкою сонечка в сучасному стилі. Поєднайте давнє і нове – і це обов'язково здивує дітей.

   Дивуйте дітей більше, і вони бігтимуть до вас, прагнутимуть музичної творчості.

   Нарешті казка. Чи знаєте ви дітей, які не люблять казки? Казка притягує до себе як молодших школярів, так і вже дорослих випускників. Головне, щоб казка була цікава саме їм. Розкажіть казку, в якій звучить музика, в якій діти можуть самі заспівати, відчувши себе героями казки. Осучасніть українські народні казки, використавши народну музику в новітніх обробках. Пожартуйте, пофантазуйте з дітьми, перенісши героя народної казки в наш час, осучасніть його, заспівавши, затанцювавши народних пісень/танців у сучасних обробках. 

   А ще дайте волю фантазії дітей, нехай вони спробують самі виконати народну пісню в сучасному стилі, станцювати сучасний танець під народну музику, дібрати до всім відомої народної пісні нову музику, знайти в мережі Інтернет сучасні обробки народної музики, створити презентації-загадки до українського фольклору. 

   Таким чином, особливу роль у розвитку національно-патріотичної свідомості школярів відіграють твори різних видів фольклору в поєднанні з творами сучасного мистецтва. Під час прослуховування музичного фольклору в різних його втіленнях (оригінальне виконання, обробки, аранжування) дитина набуває не лише знань про культуру та звичаї українського народу, також у школярів формується національна свідомість, розуміння себе у світі національного розвитку, розуміння концепцій «Я у світі української культури» і «Українська культура в моєму житті».

Арт-терапія та мистецька діяльність

   У сьогоднішньому житті все менше уваги приділяється мистецькому розвитку дитини, особливо в музичній сфері. Життя в нашому столітті постійно урізноманітнюється та ускладнюється, тому успішність сучасної людини потребує не шаблонних, звичних дій, а рухливості, гнучкості мислення, творчого підходу до вирішення поставлених завдань, нестандартних ідей. Саме мистецька діяльність здатна розвинути креативне мислення, творчу фантазію, виховати почуття задоволення від новаторства. Ще В.Сухомлинський зазначав: «Музика – фантазія – казка – творчість – отака доріжка розвитку духовної сили». Арт-терапевтичні прийоми на уроках музичного мистецтва здатні зацікавити дитину мистецькою діяльністю, надати величезний плацдарм для вираження творчого потенціалу кожного школяра, розвитку нестандартного мислення. Арт-прийоми також направлені на перетворення в емоційній сфері людини, сприяють зниженню емоційної напруги в класному колективі, що дає можливість самовиразитися кожній дитині, зрозуміти свій внутрішній світ, свої творчі можливості, реалізувати себе. 

   Використання арт-терапевтичних прийомів на уроках музичного мистецтва забезпечує психологічний комфорт у шкільному колективі, сприяє підвищенню зацікавленості учнів у мистецькій діяльності, що в свою чергу впливає на розвиток процесів уяви, творчого мислення, бажання самовиразитися, сприяє формуванню «Я-концепції» і підвищенню упевненості в собі школярів, полегшує соціалізацію учнів та їх самореалізацію на тлі креативних ідей.  

bottom of page